Page 9 - Bosch ThermoLife e-dergi | 2. Sayı
P. 9

ThermoLife 09.2018
9
İzlanda son yılların en popüler destinasyonlarından biri ve bunu sonuna kadar hak ediyor. Avrupa’da, fakat diğer Avrupa ülkelerinden oldukça farklı... Gezinin büyük kısmında şehirlerden çok doğada vakit geçiriyor; şelaleler, buzullar, gayzerler ve daha birçok doğa harikasının tadını çıkarıyorsunuz.
Gözde Karadağ
Bosch Termoteknik Ürün Yöneticisi
Çok uzun zamandır İzlanda fotoğra arına bakıp buraya mutlaka gitmeyi kafamıza koymuştuk. Sonunda gözümüzü karartıp biletlerimizi aldık ve kendimizi maceraya bıraktık. Biletleri almak bu gezinin en kolay kısmı; karar vermeniz gereken tek şey nereden aktarma yapacağınız. Çünkü Türkiye’den İzlanda’ya direkt uçuş yok. Oslo, Stockholm, Amsterdam gibi şehirden birinde aktarma yapmanız gerekiyor. Biz biletlerimizi Oslo gidiş, Amsterdam dönüş olarak aldık ve bir taşla üç kuş vurmuş olduk.
İzlanda’yı ziyaret eden kişilerin çoğunlukla izlediği iki rota var: Golden Circle ve Güney İzlanda. Biz 6 günde 2500 km yol yaparak adanın pek çok noktasını gezdik. Hangi rotayı tercih ederseniz edin araba kiralamak şart, çünkü gezilecek noktalar birbirinden oldukça uzak.
Reykjavik günleri
İlk durağımız başkent Reykjavik oldu. Reykjavik, 336.758 kişi ile İzlanda’da nüfusun en yoğun
olduğu şehir. İzlanda’da kilometrekareye 3 insan düşüyormuş. Eğer başkent Reykjavik’i çıkarırsak oran 10 kilometrekareye 3 insana iniyor.
Reykjavik’te çok zaman geçirmedik, ancak buralara kadar gelmişken başkenti gezmeden de olmazdı.
İlk olarak lav taşlarında esinlenerek yapılan Hallgrimskirkja Kilisesi’ni geziyoruz. Sonrasında ise şehrin ünlü caddeleri Skolavördustigur ve Laugavegur’u dolaşarak başkent turumuzu sonlandırıyoruz. Daha çok vakit geçirmek isteyenlere önerilerimiz: National Gallery of Iceland (sanat müzesi), National Museum of Iceland (İzlanda ve Viking kültürünün örneklerini görebileceğiniz müze) ve Reykjavik Art Museum (sanat galerisi).
Gelelim gezinin bizi en çok heyecanlandıran kısmı olan İzlanda doğasına... İlk gün Golden Circle rotasını tamamlayıp, sonrasında Kuzey İzlanda’da vakit geçirip, gezimizi Güney İzlanda’da tamamladık...


   7   8   9   10   11