Page 41 - Bosch ThermoLife e-dergi | 2. Sayı
P. 41

ThermoLife 09.2018
Hangi Oyuna Gitmeli?
Nerede Yemeli?
Ne İzlemeli?
Hangi Sergiye Gitmeli?
Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu, Çek yazar Jaroslav Kalfar’ın ilk romanı... Bilimkurgu camiasının en prestijli ödüllerinden Arthur C. Clarke Award’a aday gösterildi. Yurt dışında ses getiren kitap, “Philip K. Dick’inkilere benzer bir evrende geçen ve Kafka’nın Dönüşüm’üne selam vermekten geri durmayan, tuhaf biçimde ikna edici ve inanılmaz çekici bir roman” olarak tarif ediliyor.
Peki, kitap neden bahsediyor: “Jakub Prochazka, çocuk yaşta öksüz kalır, dede ve ninesinin yanında büyür. Jakub, yıllar sonra bilim insanı olur ve kendisine Çek Cumhuriyeti’nin ilk astronotu olması teklif edilir. Chopra adlı, Venüs ve dünya arasında bir yerlerde ortaya çıkan bulut, gökyüzünü mora boyamıştır...” Devamı mı? Tabii ki kitabın kendisinde!
Ne Okumalı?
Nerede Yemeli?
Ne İzlemeli?
Hangi Sergiye Gitmeli?
Gitmeli?
Yemeli?
Ne Okumalı?
Musa Dağdeviren’in zengin
Anadolu yemek küNltüerünün
unutulmaya yüz tutan tatlarını
yaşatan Çiya’sı Kadıköy
Çarşısı’nda faaliyet gösteriyor.
Yeni ve değişik lezzetlerin
bulunduğu bir keşi er mekânı
olarak yurt dışında da yazılara,
röportajlara konu olan lokanta, yabancı seyahat rehberlerinde yerini aldı. Bunu, masalardan eksik olmayan turistler sayesinde görebilirsiniz. Çiya, kendini “Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Mutfağı” olarak tanımlasa da Anadolu’dan Mezopotamya’ya uzanan coğrafyanın sonsuz zenginlikteki kültür mozayiğinin geçmişten günümüze uzanan yansıması...
Çiya’nın menüsünde listelenen
ve sadece mevsiminde yapılan yüzlerce yemek Dağdeviren’in merak ve tutkusunun kanıtı...
Bir diğeri ise hazırlayıp yayınladığı, alıp evinizde okuyabileceğiniz Yemek ve Kültür dergisi.
Pera Müzesi’nde açılan
Istanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji, mevsimin en ilginç sergilerinden biri... İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına plaj kavramı üzerinden ışık tutan sergi, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte,
deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor.
Fotoğraf, dergi, karikatür,
eşya ve kitap gibi orijinal malzemelerle hazırlanan sergi, Cumhuriyet’in yaşam tarzındaki köklü dönüşümlerini simgeleyen belgesel niteliği taşıyor. Müzeye gittiğinizde, aralarında Osman Hamdi Bey’in resimlerinin bulunduğu sürekli koleksiyon eserlerini de görebileceğinizi unutmayın.
İzlemeli?
Hangi
Sergiye
Gitmeli?
Hangi Oyuna
Nerede
41

   39   40   41   42   43