Page 37 - Bosch ThermoLife e-dergi | 2. Sayı
P. 37

ThermoLife 09.2018
37
Demre Kaya
Marka Yönetimi Part-Time
Ben bu maceraya fotoğraftaki arkadaşla atıldım. Geçirdiği ağır hastalıktan dolayı aramızdan ayrılmak üzereyken bir grup orman besleyicisi tarafından bulunup klinikte aylarca tedavi görmüş. Kampüse düzenli ziyarete gelen hayvan barınağı çalışanlarından hikâyesini öğrendim ve çok etkilendim... Yardım etmek istediğimde gönüllüler de bana yardım etti. Daha önce evde köpek bakmadığımı söylediğim
için bana yatağı ve birkaç aylık mamasıyla beraber getirdiler. Beraber yaklaşık olarak 4 ay geçirdik. İlk zamanlar derisindeki yaraların kötü kokusu yüzünden evde durmak bile imkânsızdı.
Önceleri neredeyse hiç yemek yemedi ve yatağından kalkmadı. Zamanla bana ve etrafındaki yeniliklere adapte olmaya başladı. Mesela televizyondan korkmaması için günlerce köpek belgeselleri izleyerek vakit geçirdik. Ben de bu sürede onlarla alakalı bir sürü şey öğrendim. Kuyruğunu sallayarak yürümesi
2 ay gibi bir zaman aldı.
Uzun süre ona uyan bir isim gelmedi aklıma.
En sonunda bu güzel oğlana küllerinden doğduğu için Felix adını verdim. Beraber geçirdiğimiz son haftalarda artık bambaşka bir köpekti: Caddebostan sahilinde arkadaşlar edindi, tasmayla yürümeyi hatta benimle beraber akşamları koşmayı öğrendi. Onu iyileştirmek için gereken tek şey zaman ve sevgi oldu; bol bol kucak dolusu hak ettiği gibi sevgi... Dram dolu aksiyonlu hikâyesi mutlu sonla bitti. Kendisi şu an Los Angeles’ta, labrador kardeşiyle beraber ve onun için istediğim her şeye sahip: Sevgi dolu bir yuva!
Bu canlar için gereken ilgi ve yardım açısından hâlâ sistemde oturmamış pürüzler var. Yapılan yardımların yerine ulaşmadığını düşünenler sokak hayvanları için harekete geçmekte tereddüt ediyor. İşte tam da bu yüzden, sizlere kimsesiz sokak hayvanlarına yardım edebilmeniz için kolay ve pratik adımlardan oluşan bir liste hazırladım:
Evinize, dükkânınıza ve ofisinize ziyarete gelen dostlarımızı misafir edin.
Misafiri geri çevirmek olmaz. Onlara su ve yemek temin edebilirsiniz. Etrafta mutlu patiler olması eminim sizin de gününüzü güzelleştirecektir.
Barınaklara ve gönüllülere düzenli olarak mama yardımı yapın.
Her şey bir tıkla çok kolay! Birçok seçenek arasından sizi maddi olarak yormayacak şekilde, her ay düzenli mama siparişi verebilirsiniz.
Eski eşyalarınızı lütfen atmayın.
Artık kullanmadığınız battaniye ve minderleri barınaklara bağışlayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında sahipsiz sokak hayvanları için hayati önem taşıyan bu noktayı ihmal etmeyin: Sizin ihtiyacınız olmayan eşyalara en çok onların ihtiyacı var.
Kış aylarında dostlarımız için plastik barınak siparişi verin.
Kolay kurulan ve uygun fiyatlı olan bu evleri kargo ile ihtiyaç sahiplerine yollayabilir ya da kendi mahallenizi güzelleştirebilirsiniz. Ormanlarda ve çöplüklerde yaşayan dostlarımız için yaşam alanı kuran gönüllülere destek verebilirsiniz (Ankara-Patiköy’ü incelemenizi öneririm. Gönüllüler bir olunca çöplükler seyran oluyor:)
Veteriner, klinik borçlarını ödemeye katkı yapın.
Herkesin en çok kafasına takılan konulardan biri de veteriner, klinik borçları. Sahipsiz sokak hayvanları için indirimli fiyat uygulayan veterinerlerin listesine internetten kolayca ulaşabilirsiniz. Kayıtlı hayvanların tedavilerini detaylı olarak görebilir, onların bakımını üstlenen gönüllülere destek verebilirsiniz.
Sahiplenilen hayvanların yeni yuvasına taşınmasına destek olun.
Sosyal medya hesaplarından paylaşılan gönderileri takip edebilir ve taşıma için özel araç
masrafına katkı sağlayabilirsiniz.
Ve tabii ki en önemlisi, onları sevin ve önemseyin.
“Acı duyabiliyorsan canlısın. Başkalarının acısını
duyabiliyorsan insansın.”
Tolstoy   35   36   37   38   39