Page 27 - Bosch ThermoLife e-dergi | 2. Sayı
P. 27

ThermoLife 09.2018
27
fotoğraf makineleri ya da lensleri üzerine epeyce yazı okudum, tartışmalara katıldım. İşin doğrusu, fotoğraf sanatıyla sadece istediğim için uğraşıyorum; en iyi fotoğrafı çekmek, herkes tarafından beğenilmek ya da günün birinde sergi açma gibi kaygılarım hiç olmadı.
Çalışmalarınıza baktığımda beni en çok etkileyen, bazı fotoğra arın hayatın içinden kareler olması. Çektiğiniz her fotoğraf bir öncekinden farklı ve bir sonraki fotoğraf için heyecan uyandırıyor. Bunu nasıl tanımlarsınız?
TY: Hobi olarak fotoğraf çekenlerle profesyonel amaçlı fotoğraf çekenler arasındaki en temel farklardan biri bu olsa gerek diye düşünüyorum. İlgimi ne çekiyorsa onun fotoğra ıyorum; bu konuda sonsuz özgürlüğe sahibim. Hayvanları çok seviyorum; kuşları merak ediyor ve tele lenslerle fotoğra ıyorum; böcekleri de merak ediyor, makro fotoğra arını çekiyorum. Fotoğrafın bir çeşit kendini ifade etme sanatı olduğunu düşünüyorum. Eğer çektiğim bir
kare, size hayatınızın bir kesitini anımsatıyorsa ya da heyecan uyandırıyorsa, o fotoğraf sayesinde sizinle bağ kurduğumu, bir bakış açısını paylaştığımı düşünürüm.
Fotoğrafta dikkat ettiğiniz unsurlar neler?
TY: Çekim teknikleri ve ışık kullanımını göz önünde bulunduruyorum, ancak en büyük etkenin bunlar olmadığını savunuyorum. Bir yere gittiğimde ilk önce etrafı gezip gerçekten de o ortamın tadını çıkarmaya çalışıyorum. Eğer oradan etkilendiysem,
“Fotoğraf, kendini ifade etme biçimi ve bunu yansıtmayan fotoğraf çekmek istemem.”


   25   26   27   28   29