Page 22 - Bosch ThermoLife e-dergi | 2. Sayı
P. 22

22
ThermoLife 09.2018
...insanların en dibe vurduklarında bile seçenekleri olduğuna inanırım.
Hiç kimseye hiçbir şey öğretemezsiniz. Olsa olsa,
onu kendinde keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Galileo Galilei
karar vermesi gerekir. Koçluk alabilir veya daha derin problemleri varsa psikoloğa gidebilir. Ama dediğim gibi, önemli olan burada kendisinin hangi yönetimi tercih edeceğidir. Bazen sadece arkadaş sohbetidir ihtiyacınız olan... Ama kişinin başarması gereken
en önemli değişim hayatına tamamen pozitif şeyleri almak olacaktır. Çünkü insan beyninin çalışma
şekli pozitif odaklıdır. Fakat negatif şeyler bizi bir anda olmak istediğimiz yerden çok uzağa götürür. Kendine iyi gelen yerde, iyi gelen kişilerle beraber olmak çok daha iyi hissettirecek ve durumu daha kolay çözebilmesini sağlayacaktır. Kendimizi bazen dışardan izlersek aslında ne istediğimizi ve nasıl davranmamız gerektiğini daha kolay bulabiliriz.
Sizin görüşünüze göre akademik kariyer başarı mıdır?
AA: Sizin için maddiyat önemliyse başarıyı parayla ölçersiniz, güç önemliyse bunu kariyerle ölçersiniz... Ama mutluluk önemliyse, o zaman hayatı nasıl anlamlı geçirdiğinizle, bu hayata pozitif anlamda değer katmanızla başarınızı ölçersiniz. Yani değer yargılarınıza ve başarıyı neyle ölçtüğünüze bağlı.
Bu nedenle, sorunuzun cevabı kişiden kişiye göre değişebilir. Benim için akademik kariyer başarı kıstası değil. Çünkü benim için öncelikli olan mutlu olmak ve hayatı anlamlı yaşamaktır.
Sizce iç huzuru sağlamanın temelinde ne var?
AA: Kendinle barışık olmak, kendini bilmek, her
şeyi olduğu gibi görmek ve kabullenmek, zihnimizi zaman zaman kontrol altına alabilmek ve anda yaşamak... Son zamanlarda insanlar hep gelecek odaklı yaşıyor. Fakat gelecekteki kaygılarımız ve geçmişteki pişmanlıklarımız anı yaşamamızı engeller. Önemli olan bu anın bilincinde olmak. Tabii ki en önemli şeylerden biri de olaylara pozitif yaklaşmak, ama bu kesinlikle “Pollyannacılık oynamak” değil. Sadece var olan durumu kabul etmek ve onu nasıl yaşayacağınıza karar vermek. Örneğin, hava kötü diyelim: Öncelikle havanın kötü olduğunu kabul etmelisiniz. Sonrası sizin elinizde; havanın kötü olduğunu kabul edip depresif olabilir ya da pozitif bakarak uzun zamandır yapmak istediğiniz kapalı
alan aktivitesini gerçekleştirebilirsiniz. Ben insanların en dibe vurduklarında bile seçenekleri olduğuna inanırım. Durumu fırsata çevirenler büyük bir sıçrama yakalarken, negatif yaşayanlar depresyon girdabında kalır. Yani iç huzuru sağlamak her zaman insanın kendi elinde.
Koç kimliğinizle normal birey kimliğiniz arasında kaldığınız veya insanların sizden sürekli koç kimliğinizle davranmanızı beklediği zamanlar oluyor mu?
AA: Koç da olsanız, psikolog da olsanız, hatta guru da olsanız insansınız. Hepimizin iyi ve kötü anları oluyor. Benden beklendiği şekilde değil, gerçekten kendi olduğum gibi davranmayı tercih ediyorum.
O an gerçekten sinirleniyorsam sinirleniyorum veya gerçekten üzülmem gerekiyorsa üzülüyorum.
Bunlar çok insani davranışlar... Ama önemli olan o duyguya saplanıp kalmamak. Duyguyu o an yaşamanız gerekiyorsa yaşamalısınız. Eğer yaşamayıp bunu maskeliyorsanız çok daha tehlikeli bir durum...
Çünkü durumu kabul edemediğinizi gösterir. Bırakın o duygu içinizden geçip gitsin. Kabullenin, duygunuzu yaşayın ama sonrasında tutunmayın, bırakın gitsin.
Tavsiye edeceğiniz kitaplar var mıdır?
AA: Dört Anlaşma, Beşinci Anlaşma, Şimdinin Gücü, Cesur Sorular, Dil İllüzyonları

   20   21   22   23   24