Page 21 - Bosch ThermoLife e-dergi | 2. Sayı
P. 21

ThermoLife 09.2018
...bazen de çok küçük farkındalıklar, çok büyük etkiler ortaya çıkarabilir.
21
... benim için öncelikli olan mutlu olmak ve hayatı anlamlı yaşamaktır.
Sizce koç olmanın profesyonel iş hayatınıza katkısı var mı? Varsa nedir?
AA: Koç her zaman gelecek odaklı olmalı ve pozitif düşünmeli. Benim de “ilk geliştirdiğim kas her şeyi pozitif ifade etme kası” oldu. Örneğin, danışan size gelip negatif bir cümle kurduğunda, “Bunu pozitif şekilde ifade etmen gerekse nasıl ifade edersin?” diye sorarız. Bu gerçekten sihirli bir soru. Negatif durumu bile pozitif şekilde ifade ettiğinizde çok şeyin değiştiğini göreceksiniz. Tabii ki bu düşünce tarzı zamanla benim de ekibime karşı tutumumu olumlu yönde değiştirdi. Hatta ekibimden, çok fazla pozitif olduğumla ilgili geri bildirimler aldığım zamanlar bile oldu.
Sizce koç olmanın psikologluktan farkı ne?
AA: Koçluk ve psikologluk birbirinden çok farklı şeyler. Bir koç kesinlikle psikolog değildir; içinizdeki potansiyeli ve kendinizi fark etmenizi sağlar. Tavsiyede bulunmaz, bunu şu şekilde yap demez. Birtakım tekniklerle potansiyelinizi kendinizin fark etmenizi sağlamaya çalışır. Ve daima geleceğe odaklanır. Psikolog ise size bir yöntem önerebilir veya tavsiye verebilir. Koçun en büyük farkı, size kendi yolunuzu bulmanızı sağlayan sorular sorarak (biz bunlara ucu açık sorular diyoruz) sizde farkındalık oluşmasını sağlamasıdır. Çünkü ancak sizde farkındalık oluştuğunda ve durumu içselleştirdiğinizde sorunu başarıyla çözebilirsiniz.
Bir kişiye koçluk yapmaya başladığınızda ilk adımınız ne? Süreç nasıl gelişiyor?
AA: Önce gerçekten o kişinin koçluğa ihtiyacı olup olmadığını anlamak için tanışma sohbeti yapıyoruz. Tekniklerden biraz bahsediyoruz: Koçluk nedir, ne değildir? Net şekilde açıklamaya çalışıyoruz. Çünkü bazen insanlar koçluğu mentorluk ile karıştırabiliyor. Koçluk kesinlikle akıl hocalığı, mentorluk ya da arkadaşlık değildir.
Bu konularda önce hemfikir olup, sonrasında uygulayacağımız sistem hakkında konuşuyoruz. Ardından seansları planlıyoruz.
Bir insanın hayatına dokunduğunuzda ve süreç olumlu sonuçlandığında ne hissediyorsunuz?
AA: Koçluğun sonucunda kişi hede erine ulaşırsa onun yaşadığı mutluluğu biz de paylaşıyoruz.
Ama profesyonel koç hiçbir zaman seanslar
sırasında duygusal olarak işin içine dahil olmamalı. Biz sorumuzu sorarız, koçluk alan birey cevaplar. Cevaplarken belki söylediği kelimelerin arkasında çok daha farklı şeyler söylüyor olabilir, ama koç bunlarla ilgilenmez, daha çok sonuç odaklıdır. Koçluk seansı nasıl biterse bitsin en ufak bir farkındalık bizim için çok önemlidir. Çok başarılı koçluk seansı veya az başarılı koçluk seansı diye bir şey yoktur. Bazen çok büyük farkındalıklar çıkabilir ama bazen de çok küçük farkındalıklar çok büyük etkiler ortaya çıkarabilir.
Koçlukta profesyonellik çok önemli. Danışanın paylaşımı sonrasında o ana duygusal olarak girmemek ve konuya profesyonelce yaklaşmak zor olmalı.
AA: Koçluk seansında koçun duruşu çok önemli. Hatta koçluk duruşu diye tabir var. Biz orada
nötr durmak zorundayız ve kafamızda hiçbir şeyi yorumlamayız. Bir koç her zaman çok iyi dinleyicidir. Danışanını “fil kulağıyla” dinler. Satır aralarını okuyarak, kelimelerin arkasındaki duyguyu anlayarak ve doğru soruyu sorarak farkındalık oluşturmaya çalışır. Bunlar biraz da “kilometre işi”: Koç pratik yaptıkça daha da profesyonelleşir.
Insanın “ben profesyonel koç desteği almalıyım” dediği an ne zamandır?
AA: Genellikle bir konuyla ilgili kafasının tam net olmadığı, çözüm bulamadığı, o alandaki potansiyeli olduğunu bildiği ama bunu nasıl ortaya çıkarması gerektiğini bilemediği süreçler varsa o kişi koçluk almaya başlar.
Bazen hayata karşı kontrolümüzü kaybettiğimizi hissederiz. Bu durumda nasıl davranmamız daha iyi sonuçlar verir?
AA: Koçluk almak bu durumda yöntemlerden biri olabilir. Ama kişinin neye ihtiyacı olduğuna kendisinin

   19   20   21   22   23