Page 12 - Bosch ThermoLife e-dergi | 2. Sayı
P. 12

12
ThermoLife 09.2018
Godafoss, İzlanda’daki en ünlü şelalalerden biri
ve ismi “Tanrıların Şelalesi” anlamına geliyor. Skjálfanda jót nehrinin suyu 12 metre yükseklikten, 30 metre genişlikteki alandan dökülüyor ve görsel şölen oluşturuyor.
Bir sonraki durağımız Hverfjall: İzlanda’da gördüğüm en değişik yerlerden biriydi ve kendimi uzayda hissettirdi. 396 metre yüksekliğindeki kratere çıkmak birazcık yorucu ama gördüğünüz manzaraya değiyor. En son 2500 yıl önce patlamış olan volkan, simsiyah krater oluşturmuş. Kraterin çapı yaklaşık 1 kilometre ve hepsini yürümek 1 saat kadar tutuyor.
Vatnajökull National Park içindeki Dettifoss, Avrupa’nın en güçlü şelalesi ve 44 metre yükseklikten 100 metre genişliğinde dökülüyor. Güçlü aktığı için olsa gerek suyun rengi gri. Bu sebeple “şeytan” olarak da adlandırılıyor.
Husavik, küçük bir kuzey şehri, ancak ziyaretçisi çok. Çünkü balina gözleminin merkezi... Buralara kadar gelmişken tabii ki aktiviteye katılıyoruz. Tur yaklaşık 3 saat sürüyor ve tekneye binmeden önce şans dilemek gerekiyor, çünkü balinaları görememe ihtimaliniz de var. Neyse ki gezimiz boyunca
3 farklı balina türünü görme fırsatı buluyoruz!
Hverfjall
Godafoss
Husavik
   10   11   12   13   14