Page 11 - Bosch ThermoLife e-dergi | 2. Sayı
P. 11

ThermoLife 09.2018
11
ünlüsü Stokkkur. 7-8 dakikada bir su fışkırtıyor ve su yüksekliği 50 metreye kadar çıkabiliyor.
Su sıcaklığı 100°C’ye yakın olduğu için fazla yanaşmamak gerekiyor.
Gulfoss, İzlanda’da ziyaret ettiğimiz ilk şelale. İki kademeli ve 32 metre yükseklikten dökülüyor. Gulfoss ile ilgili küçük bir hikâye var ve bunu anlatmadan geçmek istemiyorum:
Bir Izlanda öyküsü: Gulfoss yakınlarında çiftlikte yaşayan Sigridur Tomasdottir isimli bir kadın varmış. Buraya gelen ziyaretçileri gezdirir, bilgilendirirmiş. Günün birinde yatırımcılar Gulfoss’a santral yapıp,
Arnarstapi
Kerið
enerji üretmek istemiş ancak Sigridur Tomasdottir buna karşı çıkmış ve İzlanda’nın ilk çevreci kadın aktivisti olmuş. Onun sayesinde bugün de Gulfoss’un güzelliklerini görüp yaşayabiliyoruz!
Kerið bir krater gölü ve 55 metre aşağıda, bir çukurun içinde yer alıyor. Çukurun içinden de güzel fotoğra ar çekiliyor.
Kuzey Izlanda
Arnarstapi, Snæfellsnes yarımadasında... Eskiden balıkçı köyüymüş, şimdi turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden birine dönüşmüş.
Hvítserkur ise Vatnsnes yarımadasında bulunuyor. 15 metre yüksekliğindeki bu kaya parçası, pek çok hayvan figürüne benzetiliyor. Fil, gergedan ve dinazor bunlardan birkaçı. Siyah taş yığını üzerinde beyaz renkli kısımlar var; Hvítserkur adı da beyaz renkten geliyor: Hvít, İzlanda dilinde beyaz demek, serkur ise uzun gömlek.


   9   10   11   12   13